Dzięki wspaniałej inicjatywie Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie przy ulicy Słowackiego, w dniu 23.01.2015 odbyła się pierwsza z planowanego cyklu wycieczek po obiekcie dawnej Rejencji. Oprowadzającą i przedstawiającą historię obiektu była Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie Pani Joanna Chojecka oraz Pani Krystyna Bastowska - gł. specjalista Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Koszalinie. Zwiedzaliśmy pomieszczenia na co dzień nie dostępne dla osób postronnych, przedstawiono z zasobów archiwum miejskiego stare plany gmachu, wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu o historii budynku jak i samej instytucji rejencji. Miejsce bardzo ciekawe. Urzekła mnie zwłaszcza zachowana na ścianie płyta pamiątkowa poświęcona milicjantom poległym na służbie w latach 1945 - 1959. Mimo wszelakiego oszołomstwa politycznego uszanowano ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę. Chwała im za to. Szkoda tylko, że nikt nie wspomniał o małym szczególe psującym wizerunek tego miejsca. Jest nim chodnik wzdłuż komendy, wyłożony płytami nagrobnymi z przedwojennego cmentarza znajdującego się między ulicami Kościuszki, Młyńską a Al.Monte Cassino. Warto się tą sprawą zająć. Można przecież położyć polbruk a płyty umieścić tam gdzie się kiedyś znajdowały, czyli w parku koło dawnej biblioteki wojewódzkiej. Tym bardziej że jest tam jeszcze dużo fundamentów po nagrobkach. Na całym tym terenie znajdują się kości dawnych mieszkańców naszego miasta... 

          Odrobina historii w pigułce : w 1816 roku następuje podział administracyjny Prus, w skutek czego powstaje Rejencja Koszalińska. W latach 1820 - 1830 zostaje wybudowany gmach Rejencji przy ulicy Friedrichstrasse 11 (dzisiejsza ul. Słowackiego). Od strony parku miejskiego znajduje się tzw. część pałacowa zbudowana około roku 1890, jako siedziba Prezydenta Rejencji. Podczas II wojny światowej obiekt został częściowo zniszczony. Po wojnie zostaje odbudowany i przebudowany, a następnie przekazany Urzędowi Bezpieczeństwa. Mieściła się też tam Komenda Milicji Obywatelskiej. Dziś znajduje się tu Komenda Miejska Policji.

                

Zdjęcia udostępniane na stronie przechowywane są na zewnętrznym serwerze w postaci konta Dropbox. Niestety na rynku dostępny jest w tej chwili tylko jeden dodatek umożliwiający integrację Joomla z Dropbox. Dodatek ten ma pewne ograniczenia względem galerii natywnie obsługiwanych przez Joomla. Przed przeglądaniem galerii bądź zatem uprzejmy poczekać na załadowanie się na stronę wszystkich zdjęć.


Joomla Boat