Każdy kiedyś przechodził obok tego miejsca na ul.Zwycięstwa. Mijając je co dnia nie zwracaliśmy uwagi na piękno znajdujących się tam kamienic. I to był błąd. Giną jedna po drugiej. Padają w nierównej walce z nowoczesnością wypierane przez futurystyczne kształty. Czy to ładne? Kwestia gustu. Ale z pewnością nie ma nic wspólnego ze starówką. Jednym z takich obiektów stała się dawna, dobrze znana za PRLu restauracja Bałtyk. Obiekt miał bogatą historię. Wspomnę tylko że przed wojną znajdował się tam salon samochodowy. A kto pamięta przyklejoną żółtą część obiektu do gmachu dawnego NBP? Tam też znajdowały się pomieszczenia starego banku. Piękne zabytkowe kasy, urokliwe zdobione dębowe schody na pierwsze piętro. Pamiętam jak się tam dostałem będąc nastolatkiem. To wrażenie, klimat i piękno tych pomieszczeń mam przed oczami do dziś. Pamiętacie między domami urokliwą brukowaną wąską dróżkę na drugą stronę obiektu? Obok znajdował się w pomieszczeniach kamienicy, duży kiosk Ruchu. Następnie sklep mięsny i wąziutki sklep harcerski przedzielony wewnątrz schodkami. W piwnicach tego budynku znajdowała się stara piekarnia. Piękne oficyny z tyłu, nadawały niezwykłego charakteru tego miejsca. Na poddaszu znalazłem wtedy mundur marynarski z okresu II Wojny, piękną kopertę z gapą i stare bankowe papierzyska. I nie ma już nic z tych miejsc. Wracając do Bałtyku podzielił on los większości starych, ocalałych po wichrach wojny kamienic na tej ulicy. Pocieszyć się tylko można, że w to miejsce nie postawiono krzykliwego nowoczesnego straszydła. Stoi stonowany, pasujący do otoczenia gmach.

    Po raz kolejny cały proces agonii zabytkowej kamienicy zarejestrował nam pan Kuba Nurkiewicz. Fotograf ostatniego kontaktu...Dziękujemy.  

                                            

                                                                           Piotr Sklenarski

 

 

Zdjęcia udostępniane na stronie przechowywane są na zewnętrznym serwerze w postaci konta Dropbox. Niestety na rynku dostępny jest w tej chwili tylko jeden dodatek umożliwiający integrację Joomla z Dropbox. Dodatek ten ma pewne ograniczenia względem galerii natywnie obsługiwanych przez Joomla. Przed przeglądaniem galerii bądź zatem uprzejmy poczekać na załadowanie się na stronę wszystkich zdjęć.


Joomla Boat