Oto efekt kolejnej wyprawy z Dawidem i Michałem. Tym razem dokumentujemy dla was wnętrze a raczej to co z niego pozostało, po starej wieży ciśnień na Górze Chełmskiej. Zapewne wszyscy ci, którzy zapuszczali się tam dwadzieścia - trzydzieści lat temu i dawniej, pamiętają to miejsce inaczej. Do wieży wchodziło się zaokrąglonymi drzwiami suwanymi na bok, po środku stała piękna, szeroka i wysoka rura zakończona majestatycznym lejem. Były poręcze i inna infrastruktura. Sama ceglana wieża była wykończona pięknym cokołem znajdującym się przy jej dachu a nad wejściem widniała dada budowy obiektu 1898. Jeżeli tego się spodziewacie oglądając te zdjęcia to wielce się rozczarujecie. Obiekt ten jak wiele innych tego typu miejsc, pozostawiony samemu sobie na łaskę wandali i złomiarzy popada w coraz większą ruinę. Choć przyznam szczerze że broni się dzielnie...Kolejnym zagrożeniem dla niego stali się niedzielni wspinacze skałkowi, którzy bezmyślnie dziurawią ściany, wbijają haki, by móc się pochwalić - zdobyłem szczyt przepotężnej wieży... Będąc na spacerze w tych rejonach miałem sposobność spierać się i przeganiać nie jedną z takich osób. Sprawiając sobie przyjemność nie niszczcie czegoś co służy większej ilości ludzi, lub jest spuścizną historyczną naszego miasta.

          Troszkę historii. Wieża ciśnień powstała w 1898r. jako zbiornik wyrównawczy. Jednak jak na obiekty z tym przeznaczeniem jest dość nietypowa. W większości wież ciśnień zbiornik znajduje się na ich szczycie.U nas są dwa zbiorniki znajdujące się na powierzchni ziemi, tuż za pięknie zdobioną ceglaną wieżą i ukryte są pod skarpą. W części widocznej na powierzchni, czyli pięknie zdobionej wieży ceglanej znajdowały się zasuwy i zawory. Po jej prawej stronie zachowała się przybudówka postawiona za czasów radosnej twórczości socjalistycznej, gdzie znajdowały się pompy elektryczne. W 1969 roku zaprzestano użytkowania tego obiektu i od tamtej pory popada w ruinę. Jest to jedna z ostatnich takich ,, wież '' w Polsce a z pewnością ostatnia tak pięknie zdobiona. I tu apel do władz Koszalina - ratujcie to miejsce, póki jest jeszcze co ratować !!!

 

 

Zdjęcia udostępniane na stronie przechowywane są na zewnętrznym serwerze w postaci konta Dropbox. Niestety na rynku dostępny jest w tej chwili tylko jeden dodatek umożliwiający integrację Joomla z Dropbox. Dodatek ten ma pewne ograniczenia względem galerii natywnie obsługiwanych przez Joomla. Przed przeglądaniem galerii bądź zatem uprzejmy poczekać na załadowanie się na stronę wszystkich zdjęć.


Joomla Boat