Zachwycony wyjazdem do Włodarza, postanowiłem uderzyć w jeszcze jedno pobliskie miejsce. Mianowicie Walim, przez który tak czy siak przejeżdza się w drodze do Włodarza. Niestety tutaj pojawia się swego rodzaju uczucie niedosytu. A z początku wręcz wrażenie bycia intruzem. O ile Włodarz przywitał mnie pozytywną ekipą zapaleńców, którzy z pasją i zaangażowaniem oprowadzali wycieczkę po kompleksie, o tyle w Walimiu należy przygotować się na bliskie spotkanie trzeciego stopnia z przysłowiową panią z mięsnego Bareji... Gdyby nie postawa sympatycznego przewodnika to najprawdopodobniej wypad do Walimia w ogóle nie doszedłby do skutku. Jednak pomijając niezbyt miłą atmosferę na początku - sam wypad bardzo udany. Ubolewam nad tym, że brak czasu nie pozwolił mi na odwiedzenie innych części kompleksu Olbrzym. Ale... Co się odwlecze to nie uciecze!

 

Będąc w środku warto zwrócić uwagę na świetnie przygotowane tablice informacyjne wewnątrz sztolni. Na ich widok aż człowiekowi ślinka cieknie i nie może doczekać się wyjazdu do następnej części kompleksu. :)

 

Zachęcam każdego do wpisania w google frazy "Riese góry Sowie". Warto poczytać. Warto poznać. I przede wszystkim: warto się tam wybrać i samemu obejrzeć dzieło tysięcy przymusowych robotników, którzy oddali życie budując kompleks owiany do dziś tajemnicą...

 

Tomasz Sklenarski

 

ps. Apetyt rośnie w miarę jedzenia... Teraz przydałoby się zrobić wypad , nazwijmy to, bez przewodnika... :)

 

Zdjęcia udostępniane na stronie przechowywane są na zewnętrznym serwerze w postaci konta Dropbox. Niestety na rynku dostępny jest w tej chwili tylko jeden dodatek umożliwiający integrację Joomla z Dropbox. Dodatek ten ma pewne ograniczenia względem galerii natywnie obsługiwanych przez Joomla. Przed przeglądaniem galerii bądź zatem uprzejmy poczekać na załadowanie się na stronę wszystkich zdjęć.


Joomla Boat